Avusturya 45 yıl içinde “buzsuz” olma riskiyle karşı karşıya

Uzmanlar, buzulların hızla çekilmesiyle Avusturya’nın 45 yıl içinde büyük oranda buzsuz kalacağını söylüyor

REKLAM

Uzmanlar, Avusturya’daki buzulların geçen yıl hızla gerilediği ve bu sürecin devam etmesi halinde Alpler ülkesinin 40 ila 45 yıl içinde büyük ölçüde buzsuz olacağı konusunda uyardı.

Avusturya Alp Kulübü (OeAV), gönüllüleri tarafından ölçülüp gözlemlenen 93 buzulun biri hariç tamamının 2022-2023’te gerilediğine dikkat çekti.

Kulüp, geçen yıl iki buzulunun 100 metreden fazla eridiğini kaydetti.

OeAV buzul ölçüm servisinin başkanı Andreas Kellerer-Pirklbauer, “40 veya 45 yıl içinde Avusturya’nın tamamı neredeyse buzsuz kalacak” diyor.

Hazırlanan rapor, buzulların hızla gerilemesinin son yedi yılda hızlandığını ortaya koydu.

Yıllık raporda, hem geçen yıl hem de bir önceki yıl ölçülen 79 buzulun bir önceki yıla göre ortalama 23,9 metre daha kısa olduğu belirtildi. Bunun, ölçümlerin başladığı 1891 yılından bu yana üçüncü en büyük buzul erimesi olduğu kaydedildi.

Buzullardan ikisi özellikle ciddi düşüşler gösterdi; Pasterze 203,5 metre, Rettenbachferner ise 127 metre küçüldü.

Avusturya’daki buzulların Alpler’deki ısınma nedeniyle büyük ölçüde yok olabileceği uyarısında bulunan kurum, kısıtlayıcı iklim koruma önlemlerinin çok geç alındığını söyledi.

“Kayak merkezlerinden gelen baskı”

Buzulların daha fazla korunması çağrısında bulunan kurum, kayak merkezlerinin genişletilmesinin Alp bölgelerini “sürekli baskı altına” soktuğunu vurguladı.

Dünya Meteoroloji Örgütü’ne (WMO) göre, dünyanın dört bir yanındaki büyük buzullar, “hem Batı Kuzey Amerika hem de Avrupa’daki aşırı erime nedeniyle” kayıtların başladığı 1950’den bu yana en büyük buz kaybına uğradı.

Komşu İsviçre’deki uzmanlar, 2023’te ülkenin toplam buzul hacminin yüzde 4’ünün yok olacağını, bunun 2022’deki yüzde 6’lık düşüşün ardından bir yıldaki en büyük ikinci düşüş olacağını söyledi.

Buzullar, kar ve buzun yüzyıllar boyunca sıkıştırılmasıyla oluşan ve daha sonra yavaşça karaya doğru akan buz kütleleri olarak tanımlanır.

Eriyen buzullar, insan kaynaklı iklim değişikliğinin en önemli göstergelerinden biri olarak kabul ediliyor.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber