Dünya Bankası Türkiye’ye 18 milyar dolar ek finansman sağlayacak

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, orta vadeli programın açıklanmasının ardından Dünya Bankası’nın Türkiye’ye aktarılan kaynak miktarını 35 milyar dolara çıkarma kararı aldığını, programa 17 milyar dolarlık kursta 18 milyar dolar daha ekleme kararı aldığını söyledi.

REKLAM

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Dünya Bankası ile iş birliği çerçevesinde önümüzdeki 5 yıl için mali işbirliği programı oluşturulduğunu belirterek, şöyle konuştu: “Dünya Bankası’nın mali işbirliği çerçeve programı sunacağı Ulusal İşbirliği Çerçeve Programı, Ülkemize ilk 3 yılda 18 milyar dolar ilave finansman sağlanması, Banka Yönetim Kurulu’nda görüşülerek yürürlüğe girdi.” ” dedi.

Dünya Bankası’nın yakın zamanda 3 ayrı proje için 1,5 milyar dolar finansman aldığını hatırlatan Şimşek, bu kaynağın Türkiye’nin enerji arz güvenliğinin sağlanması ve işletmelerin yeşil dönüşüm sürecini desteklemek için kullanılacağını söyledi.

Şimşek, Dünya Bankası ile 2024-2028 mali yıllarını kapsayan dönemde mali ve teknik iş birliğinin temelini oluşturan önemli bir programa imza atıldığını vurgulayarak, şöyle konuştu: “Bank Global ile güçlü işbirliğimiz kapsamında, Önümüzdeki beş yıl için mali işbirliği programı oluşturuldu.Dünya Bankası’nın ülkemize yıl içinde ilave 18 milyar dolar finansman sağlayacak “Ülke Ortaklığı Çerçevesi (CPF)” programının ilk üçü görüşüldü. Banka Yönetim Kurulu kararıyla yürürlüğe girmiştir.” dedi.

“Uygun şartlarda kredilerde Türkiye 3’üncü sırada”

Şimşek, Dünya Bankası’nın Orta Vadeli Program açıklamasının ardından Türkiye’ye aktarılan kaynak miktarını 35 milyar dolara çıkarma kararı alarak, devam eden 17 milyar dolarlık programa 18 milyar dolar daha ekleme kararı aldığını hatırlattı.

Banka kredilerini uygun şartlarda kullanan ülkeler arasında Türkiye’nin dünyada üçüncü, bölgesinde ise birinci sırada yer aldığını belirten Şimşek, yeni programın ayrıntılarını da paylaştı.

Bakan Şimşek, Türkiye 12. Kalkınma Planı’nın öncelikleri doğrultusunda hazırlanan programın yüksek ve sürdürülebilir verimlilik artışı, kapsayıcı hizmetler, istihdam ve dayanıklılığın güçlendirilmesi alanlarına odaklanacağını belirterek, bu konuların Türkiye için işbirliği alanlarını ortaya çıkardığını belirtti. Dünya Bankası ile geliştirilebilir.

“Afete dayanıklılıktan ihracata kadar birçok alanda destek verilecek”

Bu bağlamda Şimşek, afetlere dayanıklılık, enerji, yeşil dönüşüm, iklim değişikliğiyle mücadele, ihracat destekleri, reel sektör, altyapı, lojistik, sanayi, tarım, eğitim, sağlık ve katılım gibi birçok sektörde Dünya Bankası desteği beklendiğinin altını çizerek, şunları kaydetti: şu değerlendirmeyi yaptı:

“Program, Dünya Bankası kurumları, Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası (IBRD), Uluslararası Finans Kurumu (IFC) ve Çok Taraflı Yatırım Garanti Ajansı (MIGA) tarafından ortaklaşa uygulanacaktır. Bankanın faaliyetlerinin Türkiye’deki etkisi Ülkemiz Bu süreçte, ülkeye özgü zorlukların çözümüne odaklanılarak, “özel sektör katılımının artırılması ve operasyonlarda bütünsel sonuçlara ulaşılması hedeflenen bir yaklaşım izlenecektir.”

“Özel sektörün gelişmesinde kullanılacak”

Dünya Bankası’nın Ulusal İşbirliği Çerçeve Programı kapsamında Türkiye’ye 3 yıl içinde sunacağı 18 milyar dolarlık ek finansman paketine değinen Şimşek, şöyle konuştu: “Bu miktarın 6 milyar dolarının IBRD, 9 milyar dolarının ise IFC tarafından sağlanması gerekiyor. MIGA’nın kısa vadeli finansman sağlaması bekleniyor.” “3 milyar dolar garanti yoluyla harekete geçirilerek 3 yıl içinde sağlanacak finansmanın yaklaşık üçte ikisinin özel sektörün kalkınması için kullanılması bekleniyor.” dedi.

Şimşek ayrıca, Dünya Bankası’nın makro ve sektörel bazda yürüttüğü teknik ve analitik çalışmaların yeni program döneminde de devam edeceğini belirterek, şunları kaydetti:

“Ayrıca, ülkemizin kalkınma hedeflerini desteklemek için diğer kalkınma paydaşlarıyla yeni ortaklıklar kurmanın yollarını arayacağız. Dünya Bankası, 70 yılı aşkın süredir ülkemizin kalkınma hedeflerine ulaşmada önemli bir oyuncu olmuştur. Yeni Ulusal İşbirliği” Çerçeve, Bankamızla ortaklığımızı daha da güçlendiriyor.Bu işbirliği, “Dünya Bankası’nın ülkemizin önümüzdeki beş yıllık dönemine, ekonomi ve yatırım programımıza duyduğu güvenin de bir göstergesidir. Yeni dönemde de ülkemize kaynak akışı artarak devam edecek.”

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber