Endonezya'da Ruang Yanardağı felaketi! 12 bin kişi tahliye edildi, 7 havalimanında uçuşlar iptal edildi

Endonezya'nın kuzeyindeki Ruang Adası'nda bulunan Ruang Yanardağı'nın dün lav ve kül püskürtmesinin ardından bölgede endişeli bekleyiş sürüyor. Yanardağın volkanik faaliyetini sürdürmesi nedeniyle bölgedeki 12 bin kişi için tedbir amaçlı tahliye kararı verildi.

Yanardağın bulunduğu Ruang Adası, geçtiğimiz ay yaşanan patlamaların ardından tamamen boşaltılmış ve adada yaşayan 828 kişi çevredeki bölgelere yeniden yerleştirilmişti. Son günlerde patlamaların yoğunlaşması nedeniyle tahliyelerin ölçeği de arttı. Yetkililer, tsunami riski nedeniyle Ruang Adası çevresindeki diğer adaları ve Sulawesi eyaletinin kıyılarını boşaltma kararı aldı.

2024-05-01T153943Z_1016742050_RC2RH7AIQWZ2_RTRMADP_3_ENDONEZYA-VOLKAN

BİNLERCE KİLOMETRELİK ALANA YAYILIYORUZ

Endonezya Volkanoloji ve Jeolojik Risk Azaltma Merkezi'nden (PVMBG) yapılan açıklamada, yanardağda dünden bu yana en az üç şiddetli patlamanın meydana geldiği ve bu patlamalar nedeniyle oluşan kül bulutlarının 100 metre yüksekliğe kadar uzandığı belirtildi. 5 bin metre ve 1000 kilometrelik yüzey.

AW194725_01

7 HAVALİMANI'NDA UÇUŞLAR DURDURULDU

Volkanik patlamalar sonrası yayılan küller nedeniyle hava trafiğinde ciddi aksamalar yaşanırken, bölgedeki 7 havalimanında uçuşlar tamamen durduruldu. Yanardağdan püsküren küller yakınlardaki Malezya'ya doğru ilerliyor.

AW194725_02

Endonezya'da 2018 yılında Anak Krakatoa Yanardağı'nın patlamasının ardından oluşan tsunami felaketinde 426 kişi hayatını kaybetmiş, on binlerce kişi de yaralanmıştı.Bu içerik Metin Yamaner tarafından yayınlanmıştır.

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
1 Mayıs'ta acı haber!  2 metre yükseklikten düşen işçi hayatını kaybetti1 Mayıs'ta acı haber! 2 metre yükseklikten düşen işçi hayatını kaybetti
RTÜK, kuruluşunun 30'uncu yılını kutladı!  RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin'den önemli açıklamalarRTÜK, kuruluşunun 30'uncu yılını kutladı! RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin'den önemli açıklamalar
Herkes bu objeleri merak ediyor: Artık İstanbul'da da görüldüHerkes bu objeleri merak ediyor: Artık İstanbul'da da görüldü

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber