Fransa'da 'PKK'nın finansmanı' soruşturması kapsamında 8 kişi tutuklandı.

Bu kişilerin Fransa'da yaşayan Kürt toplumu arasında “devrim vergisi” adı verilen bir bağış toplama kampanyası yürüttüklerinden şüpheleniliyor.

REKLAM

Fransa Ulusal Terörle Mücadele Savcılığı (PNAT), başkent Paris ve Bouches-du-Rhône bölgelerinde PKK'nın finansmanına yönelik soruşturma kapsamında 8 kişinin tutuklandığını duyurdu.

Pnat, Türkiye'nin ve Batılı ülke ve kuruluşların terör örgütleri listesinde yer alan PKK'ya yönelik adli soruşturma kapsamında söz konusu kişilerin 96 saat süreyle gözaltına alınabileceğini söyledi.

Bu kişilerin Fransa'da yaşayan Kürt toplumu arasında “devrim vergisi” adı verilen bir bağış toplama kampanyası yürüttüklerinden şüpheleniliyor.

“Terör eylemi hazırlamak amacıyla suç örgütüne üye olmak”, “terör faaliyetlerini finanse etmek”, “terör faaliyetleriyle ilgili olarak organize çeteye gasp ve irtikap girişiminde bulunmak” suçlamalarıyla açılan soruşturma, aralarında gerçekleştirilen eylemleri inceliyor. 2020 ve 2024.

Belçika'da iki Kürt kanalı arayın

Ancak Pazartesi günü ülkede yayın yapan iki Kürt televizyon kanalı Sterk TV ve Medya News'in Belçika'nın Denderleeuw bölgesindeki televizyon stüdyolarında aramalar yapıldı.

Belçika Federal Savcılığı'ndan yapılan açıklamaya göre, aramaların amacı “üçüncü ülkenin talebi üzerine terörün finansmanına ilişkin her türlü delilin ortaya çıkarılması”ydı.

Konuya yakın bir kaynak AFP'ye, Fransa'da açılan soruşturmanın merkezindeki mali akışın “Belçika'ya yönlendirildiğini” söyledi.

Pnat, Belçika'da yürütülen aramaların “Fransız terörle mücadele yargıcı tarafından kabul edilen Avrupa karşılıklı yardım talebi çerçevesinde” gerçekleştirildiğini doğruladı.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber