Fransız First Lady Brigitte Macron’un masrafları devlete ne kadara mal oldu?

Fransa’da devlet hesaplarını kontrol etme görevi bulunan Sayıştay’ın raporuna göre, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un eşi Brigitte’nin harcamaları için 2022 yılında devlet kasasından 315 bin 808 euro harcandı.

REKLAM

Midi Libre gazetesinin haberine göre devletin Elysée’ye ayırdığı fonun yüzde 0,28’i Brigitte Macron’a gidiyor.

Sayıştay’a göre Cumhurbaşkanının eşinin görevi, yasal veya düzenleyici dayanağı olmayan cumhuriyet geleneği olarak tanımlanıyor.

Ancak başkanlık bütçesinden karşılanan bu giderler Sayıştay tarafından kontrol edilmektedir.

Cumhurbaşkanının eşinin faaliyet alanında dört temel görevi bulunmaktadır.

2017 yılında yayınlanan Şeffaflık Şartı’nda ayrıntıları verilen bu görevler, her şeyden önce Fransa’nın zirvelerde ve uluslararası toplantılarda cumhurbaşkanının yanında temsil edilmesini içeriyor.

Kendisiyle daha sonra tanışmak isteyen Fransızların taleplerini karşılamak, Elysée Sarayı’ndaki resmi resepsiyonları yönetmek ve Fransa’nın uluslararası nüfuz alanına katkı sağlayacak hayırsever, kültürel ve sosyal faaliyetlere destek vermek, First Lady’nin temel görevleri arasında yer alıyor.

First Lady Brigitte Macron, 2022 yılında Cumhurbaşkanı ile yarısı yurt dışında olmak üzere 14’e yakın resmi gezi gerçekleştirdi.

Ayrıca cumhurbaşkanı olmadan Fransa’nın çeşitli bölgelerini 16 kez ziyaret etti.

Brigitte Macron’a iki danışman ve bir asistan destek verirken, cumhurbaşkanının danışmanı da ona ortak olarak destek veriyor.

Brigitte Macron’un Elysée Sarayı’nın bir bölümünde yer alan ofisi, First Lady’nin basın ilişkilerini yönetiyor, geziler hazırlıyor ve etkinliklerin organizasyonuna katılıyor.

Brigitte Macron’dan gelen mektupların okunması ve yanıtlanması konusunda First Lady’nin danışmanlarına 6 kişilik bir ekip destek oluyor.

2022’de Brigitte Macron’a 2021’e göre yarı yarıya düşüşle de olsa 11 bin civarında mektup geldi.

Sayıştay’ın verdiği rakama, Cumhurbaşkanlığı koruma ekibi tarafından sağlanan kişisel koruma, makyaj ve kuaför masrafları, seyahat ve Cumhurbaşkanının faaliyetleriyle paylaşılan harcamalar dahil değil.

Üstelik Sayıştay’ın da belirttiği gibi, Brigitte Macron’un ne kıyafetleri için bir temsil bütçesi ne de dışarıdan tavsiye almasına olanak tanıyan ayrı bir bütçesi var.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber