Kayseri’de Kargo Şubelerinde İşçi Kıyımı

Kayseri’de Kargo Şubelerinde Sendika Nefreti Devam Ediyor!

Kayseri’de faaliyet gösteren bir kargo şubesinde sendika sebebiyle işçi kıyımı yaşandı. 30 kargo işçisi sendikaya üye olmaları sebebiyle kargo şirketi tarafından işten çıkartıldı. Covid-19 dönemiyle birlikte çalışma şartları ağırlaşan kargo işçileri, sendikaya üye olarak haklarını aramak isteyince kendilerini işsiz buldu.

Bir kargo şirketi, Kayseri’de hizmet veren şubesindeki çalışanların ve şube müdürünün sendika üyesi olduğu gerekçesiyle iş sözleşmelerini feshetti. Şube müdürü, “28 Aralık tarihi itibariyle çalışma arkadaşlarımız sendikalı olduğu için hepimiz kovulduk. Son dönemlerde çok büyük mobbingler yapıldı, çok uzun saatler çalıştık.” dedi.

O Kargo Şubesinde 10 Personeli Yeni Yıl Öncesi İşsiz Kaldı!

28 Aralık 2023 Perşembe günü Kayseri’de hizmet veren bir kargo şubesinde çalışan 9 personel ve şube müdürü sendikaya üye olmaları sebebiyle işten çıkarıldı. Kargo şirketine bağlı şubenin müdürü, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Ben 30 yıldır kargo şirketinde müdür olarak görev yapmaktayım. 28.12.2023 itibariyle şirketten geldiler ve benimle diğer sendika üyesi 9 arkadaşımızı işten çıkarttılar.”

Açıklamalarında işlerine nasıl son verildiğini anlatan şube müdürü, “35 yıldır çalışıyoruz. Son dönemlerde müthiş bir mobbing yapılıyor. Tüm gelen malzemelerinden, poşetinden, barkodundan, dosyasından her şeyi bize satıyorlar. Tüm bunları kuralları gereği yapmamız gerekiyor. Son dönemde de çıkmamız için büyük bir baskı uyguladılar. En son itibariyle dün gelip iş akdimizi feshettiler.” dedi.

Şube müdürü ayrıca bu süreçte neler yaşadıklarını da anlattı. 35 yıldır yoğun bir tempoda geç saatlere kadar çalıştıklarını, son dönemlerde sürekli olarak mobbinglere maruz kaldıklarını, son raddede de işlerine son verildiğini söyledi.

Haklarını almak isteyen tüm çalışanlar adına konuşan şube müdürü, “Normaldeki çalışmış olduğumuz süre zarfındaki tüm haklarımızın ödenmesini istiyoruz. Tekrar geri dönüşe baktığımızda işe dönüş hakkımızın uygulanmasını istiyoruz. Buradaki çalışan tüm arkadaşlarımızın geçmişten kalan haklarının verilmesini talep ediyoruz. Birkaç gün önce yine aynı şekilde Kayseri’de bulunan başka bir şubedeki 16 işçiyi daha sendikaya üye olduğu için kovdular. Son 2 yıl içerisinde Kayseri’de yaklaşık 4-5 şube tüm personelleri (yaklaşık 70 işçi) ile sendikalı olduğu için işten çıkarıldı. “

 

 

Kargo Şirketi Sendikalı Personel Çalıştırmıyor

 

Daha önce de sendikal sebeplere bağlı olarak işçi çıkartan söz konusu kargo şirketi, bugüne kadar işten çıkarttığı yüzlerce kişiye 30 kargo işçisini daha ekledi. Herhangi bir gerekçe göstermeden işten çıkartma yapıldığını ifade eden çalışanlar, sendikaya üye olduktan sonra yıldırma politikası izlendiğini, çalışanlara baskı uygulandığını, başka şubelere gönderme, yer değiştirme gibi uygulamaların yapıldığını, sonucun ise işten çıkartmaya kadar gittiğini söylüyor.

 

Ağır Çalışma Şartlarıyla Kargo İşçileri Yıldırılmak İsteniyor

 

İşten çıkartılan 30 kargo işçisinden bir tanesi yaptığı açıklamada “Sadece yasal hakkımız olan sendikaya üye olduk. Çalışma şartlarımız çok ağır. Mesai sürelerimiz çok uzun. 7 yıldır burada çalışıyorum. Bugüne kadar hiçbir mesai arkadaşımdan ya da müşteriden bir şikâyet almadım. Şimdiyse kendimi işsiz buldum. Bu haksızlığın karşısında durulmasını istiyorum.” dedi.

 

Diğer bir kargo işçisi “Bugüne kadar yöneticilerimden hep takdir gördüm. Tüm görevlerimi yerine getirdim. Ben, benden memnun olduklarını düşünürken, haklarımı aramak için sendikaya üye oldum. Bir anda kendimi işsiz buldum. İşçinin hakkını aramasını neden istemiyorlar, anlamıyorum. Uğradığımız bu haksızlığın karşısındayım. Sonuna kadar haklarımı arayacağım.” dedi.

 

Sendikalı olduğu için işten çıkartılan kargo işçisi, “Ben işimi severek yapıyordum. Mesai saatlerimiz dönem dönem uzuyor. Ağır bir iş yapıyoruz. Gerçek manada alın terimizle hakkımızı kazanıyoruz. Bugüne kadar benden ne istendiyse onu yaptım. Bu yaz evleneceğim. Artık alın terimin karşılığını almak istedim. Sendikaya üye oldum. Hak ettiğimden fazlasını istemedim. Buna rağmen şimdi kendimi işsiz buldum.” dedi.

 

Benzer İşten Çıkartmalar Daha Önce de Yaşandı

 

Sendikaya üye olma sebebiyle işten çıkartılan ilk kargo işçileri olmadıklarını ifade eden işçiler “Bu şirkette sendikaya üye olarak iş yaşamına devam etmek mümkün değil. Hiçbirimizin sendikalı olmasını istemiyorlar. Bunu daha önce duyuyorduk, şimdi yaşayarak tecrübe ettik. Ağır çalışma şartları altında, onların dayattıkları sistemde çalışan olmamızı istiyorlar. Biz emeğimizin karşılığını istedik diye, insanca koşullarda çalışmak istedik diye şimdi işsiz kaldık. Sendikaya üye olmak ne demek? Birimizin çıkartamadığı sesi birlik olarak çıkartmak demek, hakkımızı aramak demek. Fazlasını değil, emeğimizin karşılığını almak istiyoruz. Peşini bırakmayacağız.” dedi.

 

Av. Arslan Bolat: Kargo İşçisi Arkadaşlarımızın Hakları Olanı İstiyoruz.

Kargo şirketi tarafından işten çıkartılan kargo işçileriyle birlikte açıklama yapan işçilerin avukatı Av. Arslan Bolat “Bahsi geçen kargo şirketi, sendika karşıtlığı ile hafızalarımızda yer edinmeye devam ediyor. İşverenin tüm baskılarına ve yaptırımlarına rağmen kargo işçisi arkadaşlarımız haklarını aramak, insani koşullarda yaşamak istiyorlar. Bu yüzden de sendikalara üye olmaya devam ediyorlar. Fazla çalışma ücreti almadan uzun mesailere katlanmak zorunda bırakılan, görev yeri ve tanımı haber vermeksizin değiştirilen, hukuksuz yaptırımlarla karşı karşıya kalan kargo işçisi arkadaşlarımızın hukuki süreçlerini yakından takip edeceğiz. Sendikal haklardan mahrum bırakılmalarına göz yummayacağız. Sadece patronun istediğinin olduğu değil, işçinin hakkını aldığı bir çalışma ortamı istiyoruz. Kargo şirketi, bu hukuksuz yöntem ve uygulamalardan bir an önce vazgeçmeli.” dedi.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber