Kolombiya Anayasa Mahkemesi iklim koşulları nedeniyle sığınma talebini onadı

Latin Amerika için çığır açan davada mahkeme, doğu Arauca bölgesindeki Bojaba Nehri'nin defalarca su basması nedeniyle topraklarını terk etmek zorunda kaldıklarını söyleyen çiftçi bir çiftin iddiasını kabul etti.

REKLAM

Kolombiya Anayasa Mahkemesi, ani veya kademeli çevre felaketlerinin yasal olarak zorla yerinden edilme nedeni olarak kabul edilebileceğine ve Devlete etkilenen vatandaşları koruma ve yardım etme yükümlülüğü yükleyebileceğine karar verdi.

Anayasa Mahkemesi açıklamasında, “ani çevre felaketleri veya iklim değişikliği, ormansızlaşma veya okyanus asitlenmesi gibi kademeli çevresel bozulma süreçleri” nedeniyle insanların yerlerini terk etmek zorunda kalabileceğine hükmetti.

Kolombiya'da altmış yıllık silahlı çatışmalar nedeniyle halihazırda yerinden edilmiş milyonlarca insan var.

Latin Amerika için çığır açan davada mahkeme, doğu Arauca bölgesindeki Bojaba Nehri'nin defalarca sular altında kalması nedeniyle topraklarını terk etmek zorunda kaldıklarını söyleyen çiftçi bir çiftin iddiasını kabul etti.

Çift, hasarın evlerine dönmelerini engellediğini ve yetkililerden aldıkları yardımın “yetersiz” olduğunu söyledi.

Mahkeme, devletin “çevresel faktörler nedeniyle yerinden edilme öncesinde, sırasında ve sonrasında yükümlülükleri olduğuna” hükmetti.

Bunlar arasında acil tahliye tatbikatlarının yapılması ve çevre felaketinden etkilenen insanların yeniden yerleştirilmesi için alan sağlanması da vardı.

Mahkeme, Devletin bu çiftin temel haklarının yanı sıra silahlı çatışmalar nedeniyle yerlerinden edilen 8,6 milyondan fazla kişiye karşı sorumluluğunu da garanti altına alması gerektiğine hükmetti.

Uzmanlar, iklim değişikliğiyle daha da kötüleşmesi beklenen kuraklık ve sellerin, biyolojik çeşitliliğe en fazla sahip ülkelerden biri olan Kolombiya'nın doğal zenginliğini tehdit ettiğini söylüyor.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber