Moskova Batı'ya: Rus varlıklarına el koyarlarsa sert karşılık veririz

Avrupa şu anda Ukrayna'ya yıllık yardım olarak AB bankalarına yatırılan Rus parasının faizini veriyor. Ancak Avrupa Parlamentosu'nun bazı üyeleri daha da ileri giderek Rusya'nın (ana) para birimine el konularak Ukrayna'ya verilmesini teklif ediyor.

REKLAM

Rusya, dondurulan varlıklarına el konulması halinde Batı'yı “sert” bir tepki vermekle tehdit ederek “yasal zorluklar ve misilleme tedbirleri” konusunda uyarıda bulundu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova, dondurulan varlıkların iadesi karşılığında Moskova'nın Ukrayna'dan ele geçirilen topraklardan asla vazgeçmeyeceğini söyledi.

Telegram mesajlaşma uygulamasına “Vatanımız satılık değil” yazan Zakharova, şunları söyledi: “Rus mallarına dokunulmamalı, aksi takdirde Batı'nın hırsızlığına sert bir tepki olur. Ancak Batı'daki birçok insan bunu zaten anladı. ne yazık ki hepsi değil.” Batılı liderlere mesaj gönderdi.

Moskova, Rus varlıklarına Batılı ülkeler tarafından el konulmasını “hırsızlık” olarak nitelendiriyor.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgaline yanıt olarak ABD ve müttefikleri, Rusya Merkez Bankası ve Maliye Bakanlığı ile işlemleri yasakladı.

Ek olarak, Batı'da, çoğunlukla Avrupalı ​​finans kuruluşlarında bulunan yaklaşık 300 milyar dolarlık Rus varlığı donduruldu.

Söz konusu sistemlerin çoğu Amerika menşeli olmayan Batılı finans kurumlarıdır.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov da ayrı bir yorum yaparak, Rusya'da hâlâ Moskova'nın karşı önlemlerinin hedefi olabilecek çok sayıda Batı parası bulunduğunu söyledi.

Peskov, “(Rus varlıklarına el konulmasına karşı) hukuki itirazlar açık olacaktır. Rusya bundan yararlanacak ve çıkarlarını acımasızca savunacaktır.” dedi. Tepkisini şu şekilde dile getirdi:

Avrupa şu anda yıllık yardım olarak AB bankalarına yatırılan Rus parası üzerinden Ukrayna'ya faiz vermeyi planlıyor.

Ancak Avrupa Parlamentosu'nun bazı üyeleri daha da ileri giderek Rus parasına el konularak Ukrayna'ya bağışlanmasını istiyor.

Dünya çapında menkul kıymetler (hisse senetleri, tahviller, fon birimleri vb.) için saklama, takas ve plaslama hizmetleri sunan finansal hizmetler şirketi Euroclear tarafından Şubat ayında yapılan açıklamada, Bankanın dondurulan varlıklarının Rus santralinde faiz olacağı belirtildi. 2023'te 4,4 milyar euro gelir sağladığını açıkladı.

AB tarafından dondurulan 180 milyar avroluk Rus rezervi, Belçika merkezli menkul kıymet takas ve saklama hizmeti Euroclear'ın kasasında tutuluyor.

Euroclear büyük bir faiz geliri elde ederken, kurumun bilançosundaki varlıkları da hızla artıyor.

Avrupalı ​​yetkililer, dondurulan varlıkların hukuki ve mali yönlerini ve bu tür varlıklardan elde edilen gelirlerin sahibinin izni olmadan kullanılmasını uzun zamandır tartışıyordu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber