Restoran ve barlara KDV düzenlemesi

Resmi Gazete'de yayımlanan duyuruya göre; Hazine ve Maliye Bakanlığı'na bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı, restoran ve kafe gibi yiyecek ve içecek satışı yapan işletmelere uygulanan KDV oranlarında değişiklik yaptı.

Yapılacak değişikliğe göre; Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın 26 Nisan 2014 tarihli Katma Değer Vergisi Uygulama Genel Tebliği'nde yer alan “%8” ibaresi “%10”, “%18” ibaresi “” olarak değiştirilecektir. %20″.

Düzenlemeyle bar, restoran ve pastane gibi işletmeler için kurum içinde hazırlanıp sunulan ürünler ile dışarıdan satın alınan ürünler için KDV oranı yüzde 10 olarak hesaplanacak. Aynı zamanda internet üzerinden, telefonla veya tahsilat yöntemleriyle yapılan satışlarda da aynı KDV oranı uygulanacaktır.

Yemek hizmeti veren işletmelerin işletme ruhsatı olmayan masa, sandalye, banko gibi alanlarda müşterilerine hizmet vermesi durumunda bu alanlarda yapılan satışlar da ilgili kapsamda değerlendirilecek.

Tebliğin 1 Mayıs 2024 tarihinden itibaren yürürlüğe gireceğini ve hükümlerinin Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından uygulanacağını Resmi Gazete'de okuduk.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber
marsbahis giriş