Rusya Devlet Başkanı Putin yeni döneminin “ilk yurtdışı gezisini” Çin’e yapacak

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in seçildikten sonra yeni döneminin ilk yurt dışı gezisinde Çin’e giderek Xi Jinping ile görüşeceği kaydedildi.

REKLAM

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in mevkidaşı Xi Jinping ile görüşmek üzere Mayıs ayında Çin’e gideceği açıklandı. Bunun Putin’in yeni başkanlığı döneminde ilk yurt dışı gezisi olabileceği kaydedildi.

Reuters kaynakları, Putin’in Çin ziyaretinin muhtemelen Mayıs ayının ikinci yarısında gerçekleşeceğini söyledi. Putin’in ziyaretinin Xi’nin planlanan Avrupa gezisi öncesinde gerçekleşeceği iddia edildi.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, “Birkaç başkanlık ziyareti ve çok sayıda üst düzey temas şu anda hazırlanıyor. Yaklaştıkça sizi bilgilendireceğiz” dedi.

Batılı hükümetler, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşan lideri Putin’in yeniden seçilmesini “haksız ve demokratik olmayan” olarak kınamıştı. Ancak Çin, Hindistan ve Kuzey Kore Putin’i tebrik etti.

Çin ve Rusya, Putin’in Ukrayna’yı işgal etmeden birkaç gün önce Pekin’i ziyaret ettiği Şubat 2022’de “sınırsız” bir ortaklık ilan etmişti.

Diplomatlar ve yabancı gözlemciler, Putin’in yeniden seçilmesinin ardından ilk durağının Çin olacağını belirtiyor. Putin’in resmi başkanlık açılışının 7 Mayıs civarında gerçekleşmesi bekleniyor.

Putin Pazar günü gazetecilere verdiği demeçte, Rusya ve Çin’in benzer bir küresel vizyonu paylaştığını ve Moskova ile Pekin’in önümüzdeki yıllarda ilişkilerini daha da geliştireceğini söyledi.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber