Rusya ve Kazakistan’daki sel nedeniyle 50 binden fazla kişi tahliye edildi

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Baraj patlaması nedeniyle Rusya’nın Kazakistan sınırındaki Orsk kentinde yaşayan 11 bin kişi tahliye edildi.

REKLAM

Rusya ve Kazakistan’da sel nedeniyle 50 binden fazla kişi tahliye edilirken, birçok yerde olağanüstü hal ilan edildi.

Rusya ve komşusu Kazakistan’da hızla eriyen kar nedeniyle nehirler ve barajlar taşarken birçok yerleşim yeri sular altında kaldı.

Baraj patlaması nedeniyle Rusya’nın Kazakistan sınırındaki Orsk kentinde yaşayan 11 bin kişi tahliye edildi. Rus yetkililer 4 binden fazla binanın sular altında kalma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu açıkladı.

Karların erimesi nedeniyle yükselen su seviyesi de Kazakistan’da baskınlara neden oldu. Selden en çok etkilenen batı ve kuzey illerinde 3 bin 171 ev sular altında kaldı.

Acil Durumlar Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre su baskınından bugüne kadar 14 bin 589’u çocuk olmak üzere 46 bin 755 kişi sular altında kaldı. Bu kişilerden 2 bin 602’si helikopterle kurtarıldı. Ayrıca 60 bin küçükbaş ve büyükbaş hayvan da tahliye edildi.

Ülkenin batısındaki Atrau ilinin Kulsari kenti, dün gece Cem nehrinin taşması nedeniyle tamamen sular altında kaldı. Yaklaşık 14 bin kişi şehirden tahliye edildi.

Abay, Akmola, Aktobe, Atrau, Batı Kazakistan, Karagandı, Kostanay, Pavlodar, Kuzey Kazakistan ve Ulutau illerinde yerel olağanüstü hal ilan edildi.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber