Erdoğan, Akbelen’deki tarım arazilerinin kamulaştırılması kararını geri aldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla 11 Mart’ta Resmi Gazete’de yayımlanan 8247 numaralı acil kamulaştırma kararına göre; Muğla’nın Milas ilçesindeki Akbelen Ormanı çevresindeki 190 parsel tarım arazisi, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü tarafından linyit maden sahası olarak kullanılmak üzere kamulaştırıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, Akbelen Ormanı çevresindeki 190 parsel tarım arazisinin acil kamulaştırılmasına ilişkin kararı iptal etti.

ÇEVRECİLER TEPKİ GÖSTERDİ

Erdoğan’ın 11 Mart’taki kamulaştırma kararına İkizköy savunucuları, çevreciler, siyasetçiler ve vatandaşlar tepki gösterdi.

Akbelen Ormanı, Muğla Milas’taki iki termik santrale kömür temini amacıyla 2020 yılında dönemin Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin imzasıyla Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ’ye (YK Enerji) devredildi. Özelleştirme kararının ardından bölgedeki ağaçların kesildiğini iddia eden köylüler duruma itiraz ederek Akbelen’de nöbet tutmaya başladı.

Temmuz 2021’de İkizköy halkının Orman Genel Müdürlüğü aleyhine açtığı yürütmenin durdurulması davası Muğla 1. İdare Mahkemesi’nde devam ederken; Akbelen ormanında yüze yakın ağaç kesildi. İkizköylülerin ve çevrecilerin protestosu üzerine ağaçların kesilmesi durduruldu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Resmi Gazete’de 1 Mart 2022 tarihinde yayımlanan Maden Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile Akbelen’de “Elektrik ihtiyacını karşılamak amacıyla yürütülen madencilik faaliyetleri” kapsamında madencilik faaliyeti yapılmasına izin verildi. ihtiyacı var”. Bakanlığın bu kararının ardından 2021 denetim alanında 24 Temmuz 2023 tarihinde ağaç kesimlerine yeniden başlandı ve köylülerin ve çevrecilerin direnişine rağmen binlerce ağaç kesildi.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber